Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Góry Stołowe

Opowieści z Narni – Lew, czarownica i stara szafa, Opowieści z Narni – Książę Kaspian

Wielu młodych, ale i trochę starszych widzów oglądało z pewnością amerykańskie superprodukcje ,,Opowieści z Narnii - Lew", czarownica i stara szafa oraz ,,Opowieści z Narnii: Książę Kaspian". Mało kto jednak wie, że część malowniczych krajobrazów oraz urokliwych zakątków widocznych w obu filmach została nakręcona w Polsce, w kilku miejscach. Tutaj powstało kilka pamiętnych dla filmowej sagi scen.

W Lwie, czarownicy i starej szafie widoczna jest także charakterystyczna rzeźba Gór Stołowych oraz labirynt skalny. Zachwycił się bowiem tymi widokami – a szczególnie labiryntem Błędnych Skał - reżyser ,,Narnii" Andrew Adamson. Kazał dokładnie sfotografować te miejsca, a następnie na tej podstawie odtworzyć ich wygląd w studiu filmowym w Nowej Zelandii, gdzie powstała znaczna część zdjęć, także plenerowych. W pierwszej zekranizowanej części siedmioksiągu powieściowego ,,Opowieści z Narnii" prawdziwe ujęcia Gór Stołowych widoczne są tylko dwukrotnie, reszta to dzieło scenografów w studiu. Ale reżyser Andrew Adamson – ten sam, który wcześniej był współscenarzystą i współreżyserem kultowego ,,Shreka" – postanowił powrócić w polskie Sudety raz jeszcze.

W ,,Księciu Kaspianie" Góry Stołowe z lasami, a także szczelinami skalnymi, labiryntami i pojedynczymi skałkami o oryginalnych kształtach widoczne są chociażby w długiej scenie snu Łucji. Nasi bohaterowie – Łucja, Zuzanna, Edmund i Piotr – podróżują z karłem Zuchonem po bajkowej krainie Narnii, która dostała się najpierw w ręce złej Białej Czarownicy, a teraz króla Miraza. Podczas snu Łucji wydaje się, że spotyka Lwa Aslana, dawnego prawowitego władcę mitycznej Narnii. W blasku słońca przebijającego się między drzewami Łucja przechodzi przez las, a po drodze rozstępują się przed nią brzozy. Scena ta powstała na polanie, tuż przy wylocie labiryntu skalnego.


     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotografie: Jakub Szymański, JDavid (licencja GFDL 1.2, licencja Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 2.5, Wikimedia Commons), Wojsyl (licencja GFDL 1.2, licencja Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 2.5, Wikimedia Commons), Jakub Szymański, Janusz Korybo.

Więcej w książce ,,Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale''. Zamów książkę

Zobacz fragment filmu: