Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Pieskowa Skała

Janosik, Ogniem i mieczem, Pan Wołodyjowski, Królowa Bona, Nie kłam kochanie, Pierścień i róża, Podróż za jeden uśmiech, Potop, Stawka większa niż życie, Szkoła żon (teatr TV)

Pieczołowicie odrestaurowana po wojnie renesansowa rezydencja Pieskowa Skała położona jest w malowniczej Dolinie Prądnika na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Od Krakowa dzieli ją 30 kilometrów. Widzowie najlepiej ją chyba pamiętają z kultowego serialu ,,Janosik''. Zamek stanowił siedzibę walczącego ze zbójnikami hrabiego Horvatha (Mieczysław Czechowicz).

Pieskowa Skała porównywana jest czasami do Wawelu, a to ze względu na oryginalny wewnętrzny dziedziniec otoczony arkadami. Widać go w ostatniej – kulminacyjnej scenie filmu ,,Ogniem i Mieczem'', w której to Jan Skrzetuski (Michał Żebrowski) spotyka wreszcie wiernego przyjaciela Michała Wołodyjowskiego, a potem uwalnia Bohuna.

W końcu lat sześćdziesiątych w urządzonym w stylu włoskim zamkowym ogrodzie Zagłoba przekonywał Wołodyjowskiego do porzucenia zakonnego habitu. Mowa tutaj oczywiście o ekranizacji ,,Pana Wołodyjowskiego'' ze świetnymi kreacjami Mieczysława Pawlikowskiego oraz Tadeusza Łomnickiego. Ale i ekranizacja ,,Potopu'' wiąże się ze sceną, która powstała w Pieskowej Skale. To tutaj bowiem kręcono sekwencję rozmowy Kmicica z Bogusławem Radziwiłłem (Daniel Olbrychski i Leszek Teleszyński).

Fotografia: Jan Jerszyński, licencja Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.5, Wikimedia Commons

Więcej w książce ,,Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale''. Zamów książkę

Zobacz fragment filmu: