Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Nieborów

Kariera Nikodema Dyzmy, Akademia Pana Kleksa, Plebania, Popioły, Ojciec Mateusz, Borys Godunow, Chłopi, Dama Pikowa, Dzieje grzechu, Frankenstein, Hans Christian Andersen, Lalka, Lotna, Łuk Erosa, Nowe przygody Arsena Lupin, Pensja Pani Latter, Pan Samochodzik i niesamowity dwór, Szuler, Wielka miłość Balzaka, Złoto dezerterów


Któż z nas nie pamięta arcyzabawnych dialogów Nikodema Dyzmy oraz Żorża Ponimirskiego w jednym z seriali wszechczasów, czyli ,,Karierze Nikodema Dyzmy"? Rozmowy Romana Wilhelmiego i Wojciecha Pokory – podobnie jak inne serialowe frazy – weszły do naszego języka jako popularne powiedzonka. Sceny z kultowymi dialogami nakręcono w doskonale zachowanym przypałacowym parku w Nieborowie. W filmowych kadrach widoczny jest piękny starodrzew – nasi bohaterowie rozmawiają akurat pod platanem - a w tle możemy zobaczyć charakterystyczny kanał wodny w pałacowym ogrodzie. Ogród liczy sobie ponad dwieście lat, ma charakter barokowy, a zaplanowany został w stylu francuskim, z niskimi labiryntami z bukszpanu oraz szeroką lipową aleją.

Pisząc o nieborowskim parku musimy wszakże dokonać ważnego rozróżnienia. W dawnym majątku Radziwiłłów znajdują się bowiem dwa słynne parki. Jeden – już wymieniony – rozpościerający się wokół magnackiej rezydencji w samym Nieborowie i drugi – położony w pobliskiej Arkadii, stworzony pod koniec osiemnastego wieku przez Helenę Radziwiłłową. W tym romantycznym ogrodzie zaplanowanym w stylu angielskim reżyser Krzysztof Gradowski nakręcił kilka scen do znanej bajki ,,Akademia Pana Kleksa".

Więcej w książce ,,Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale''. Zamów książkę

Zobacz fragment filmu: