Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Aktualności

Przewodnik filmowy po województwie łódzkim

Województwie łódzkie ma szczęście – nie bez powodu – do publikacji dotyczących lokacji filmowych. To w końcu siedziba słynnej ,,Filmówki’’, Wytwórni Filmów Fabularnych oraz jedynego w swoim rodzaju Muzeum Kinematografii. To o Łodzi powstał ,,Spacerownik Łódź Filmowa’’ w ramach Biblioteki Gazety Wyborczej oraz oryginalnie wydany ,,Przewodnik po filmowej Łodzi’’, którego wydawcą było (2010) Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju ,,Regio’’.

więcej


Klasztor z Jasminum dostępny

Późnorenesansowy zamek książąt opolskich w Niemodlinie wrócił do łask. Przez ostatnie lata obiekt znany z magicznego filmu Jasminum w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego pozostawał zamknięty, a prywatny inwestor nie kwapił się do inwestycji.

więcej


Sto najważniejszych scen filmu polskiego

Ma rację Natalia Kmieć z Wydawnictwa Poznańskiego, w informacji o książce Wiesława Kota ,,Sto najważniejszych scen filmu polskiego’’, iż nie jest ona przeznaczona do lektury jednokrotnej.

więcej


8 sierpnia kino plenerowe powraca na Wyspę Słodową

 W piątek, 8 sierpnia, na Wyspę Słodową powraca kino plenerowe. W cztery sierpniowe weekendy zapraszamy na seanse pod chmurką aż trzy razy w tygodniu: w piątki, soboty i niedziele o godz. 21.00. Każdy weekend będzie prezentował obrazy o innej tematyce – jako pierwsze zaprezentujemy filmy nagradzane na międzynarodowych festiwalach.

 

więcej


Współczesne kino

 Jaka przyszłość czeka współczesne kino?

Jedno jest pewne – kino nieustannie się zmienia. Z tym syndromem zmian mamy zresztą do czynienia od samego początku istnienia kinematografii. Początkowo była ona stworzona bowiem z myślą o rozrywce. Nieco później znaleziono dla niej zastosowanie w sztuce – mowa o kinie refleksyjnym, które znamy i dzisiaj. Zmianie uległo niemal wszystko. Czego zatem możemy spodziewać się w przyszłości? W jaki sposób będzie wyglądało kino przyszłości?

więcej


W Imię - szukamy plenerów

Do kin wchodzi właśnie głośny, skandalizujący film Małgorzaty Szumowskiej W imię. A my próbowaliśmy odnaleźć miejsce, w którym reżyserka umieściła akcję swojego nowego filmu. Wiadomo tylko tyle, że jest to gdzieś pod Ełkiem, na Mazurach, w domu należącym do Szumowskiej, a wcześniej do jej rodziców. Spróbujecie odnaleźć to miejsce? Dla bystrego kinomaniaka koszulka Polska na Filmowo.

więcej


Papusza nakręcona w Nowym Sączu

Głośny film reżyserskiej pary Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze pt. Papusza stał się wydarzeniem tegorocznego Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Ta dramatyczna opowieść o losach wyklętej przez swoich cygańskiej poetce powstawała w różnych częściach Polski. Część zdjęć filmowcy nakręcili na Podhalu, m.in. w parku etnograficznym w Nowym Sączu.

więcej


Czterej Pancerni wrócili do Bydgoszczy

Wydawnictwo Pejzaż z Bydgoszczy przygotowało ciekawą publikację dotyczącą kultowej produkcji filmowej, czyli serialu 4 pancerni i pies. Skąd taki pomysł? Otóż w Bydgoszczy nakręcono część scen do aż czterech odcinków serialu.

więcej


ROCZNICA WIELKIEGO SZU

 Dokładnie 30 lat temu – w maju 1983 roku – na ekrany polskich kin wszedł film sensacyjny, który niemal od razu stał się legendą. Mowa o Wielkim Szu w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego z popisową rolą Jana Nowickiego jako tytułowego Szu. Film, który jest opowieścią o genialnym pokerzyście – oszuście nie stracił do dziś pierwotnego blasku i świeżości, nadal jest wzorem ambitnego kina sensacyjnego.

więcej


83 URODZINY FILMOWEGO ALIGATORA- MARTY

 Aligator na planie Hydrozagadki !

Marta – słynna aligatorzyca z płockiego ZOO – skończyła 83 lata. Marta jest prawdziwą filmową gwiazdą. W 1970 r. zagrała w kultowej już komedii Andrzeja Kondratiuka - Hydrozagadka. Marta zagrała w nim groźnego krokodyla Hermana.

więcej


Oszukane i krakowskie plenery.

 Przypadkowe spotkanie dwóch bardzo podobnych do siebie nastolatek prowadzi je do odkrycia nieprawdopodobnej pomyłki sprzed lat... Film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami to historia sióstr podmienionych w szpitalu, która kilka lat temu wstrząsnęła Polską.

więcej


Żywie Biełaruś!

Zdjęcia do nowego filmu Łukasiewicza kręcone były w większości w Polsce, ze względu na polityczną wymowę filmu. Białoruskie miasteczko przygraniczne  to Rawa Mazowiecka, a jednostka wojskowa - Siedlce, koniec filmu kręcony był pod byłą siedzibą Komitetu Centralnego w Warszawie.

więcej


Thriller kręcony w Trójmieście

Oparta na prawdziwych wydarzeniach, porażająca historia trzech właścicieli świetnie prosperującej spółki, którzy - wskutek zmowy skorumpowanych urzędników: prokuratora (Janusz Gajos) i naczelnika urzędu skarbowego (Kazimierz Kaczor) - zostają pokazowo zatrzymani pod zarzutem działania w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy.

więcej


Imagine - film Andrzeja Jakimowskiego w słonecznej Lizbonie

Długo oczekiwany, trzeci film Andrzeja Jakimowskiego - jednego z najbardziej cenionych na świecie polskich reżyserów, laureata trzech Polskich Nagród Filmowych Orzeł za „Zmruż oczy” i Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2008 roku za „Sztuczki”.

więcej


Dzień kobiet - Polska Erin Brockovich

„Dzień kobiet” to mocna, osadzona w życiu i prawdziwych wydarzeniach, historia kobiety zwykłej-niezwykłej, zwyczajnej-nadzwyczajnej. To opowieść o fikcyjnej postaci, Halinie Radwan, która symbolizuje prawdziwych ludzi i ich traumatyczne doświadczenia w walce o godność i zrozumienie.
 

więcej


Szlakiem filmów na festiwalu Włóczykij

O filmowych miejscach w Polsce i turystyce szlakiem znanych produkcji gościom festiwalu podróżniczego ,,Włóczykij’’ opowie Marek Szymański, autor książki ,,Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale’’.

więcej


Nieulotna Polska i Hiszpania na filmowo

Lada chwila do kin wejdzie nowy film Jacka Borcucha "Nieulotne".
Obraz zbiera znakomite recenzje i nagrody, między innymi na festiwalu Sundance, gdzie doceniono zdjęcia Michała Englerta.
 

więcej


Syberiada polska

Jedna z największych produkcji ostatnich lat, która z epickim rozmachem opowiada przejmującą historię Polaków deportowanych w latach 40. na Syberię. Pierwszy polski film zrealizowany w majestatycznych i surowych syberyjskich warunkach.

więcej


Polska na filmowo w Poznaniu

Marek Szymański, autor książki ,,Polska na filmowo’’ wystąpi w Poznaniu z wykładem ,,Polska na filmowo. Turystyka śladami znanych filmów i seriali’’. Prelekcja odbędzie się 24 stycznia (czwartek), o godzinie 15.00 w ramach Otwartej Wszechnicy Ekonomicznej w Poznaniu prowadzonej przez tamtejszy Uniwersytet Ekonomiczny.

więcej


Tajemnica Westerplatte

Mieli wytrwać dwanaście godzin. Bronili Westerplatte przez siedem dni. Historia zmagań garstki żołnierzy walczących z przeważającymi siłami niemieckimi to jedno z najbardziej znanych wydarzeń kampanii wrześniowej 1939 roku.

więcej


Z Poznania do Trójmiasta a potem do Pragi

W Poznaniu trwają zdjęcia do "Hiszpanki" - filmu o Powstaniu Wielkopolskim, którego premiera planowana jest na grudzień 2013 roku.

więcej


Mój rower zachwyca i wzrusza

Gdy "Pokłosie" wzbudza kontrowersje,"Mój rower" zachwyca i wzrusza.

więcej


Agent 007 Jej Królewskiej Mości nie był pierwszym Bondem na ekranach kin

Na ekrany kin na całym świecie wchodzi ,,Skyfall’’ - kolejny ,,Bond’’, który pewnie znowu okaże się doskonałym popisem aktorskim (i kaskaderskim) Daniela Craig’a jako superagenta Jej Królewskiej Mości Jamesa Bonda. Tymczasem portal ,,Polska na filmowo’’ pisze o przygodach Bonda znad Wisły.
 

więcej


Wycieczka śladami Paktofoniki

Spektakularny sukces frekwencyjny „Jesteś Bogiem”. Obraz Leszka Dawida zanotował trzecie najlepsze otwarcie polskiego filmu na przestrzeni ostatnich 20 lat. Historię „paktu przy dźwiękach głośnika’’ w trzy dni obejrzało ponad 373 tysięcy widzów. Popularność filmu oraz historia kultowego zespołu zachęciła Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach do przygotowania wycieczki śladami „Jesteś Bogiem”. Adam Łukaszek i Michał Skrzeczek, którzy pracowali przy produkcji filmu, oprowadzą uczestników wycieczki po miejscach, gdzie „Jesteś Bogiem” powstawało.

więcej


Gdynia: Tutaj kręcił Wajda

Sceny krwawej masakry robotników 17 grudnia 1970 roku Andrzej Wajda kręcił w miejscu, gdzie one faktycznie miały miejsce. Chodzi o stację szybkiej kolei miejskiej Gdynia Stocznia, charakterystyczną kładkę nad torami oraz położony obok wiadukt na ulicy Janka Wiśniewskiego. No i oczywiście film ,,Człowiek z żelaza’’ (1981). Do wydarzeń grudniowych słynny reżyser nawiązuje także w kończonym właśnie ,,Wałęsie’’.

więcej


Dorociński zagrał w Małopolsce

Trzymający w napięciu, nowocześnie skonstruowany wojenny thriller Marcina Krzyształowicza „Obława” to zrealizowana na serio, z poszanowaniem realiów historycznych, polska wariacja na temat „Bękartów wojny” Quentina Tarantino. Jak zaznaczają twórcy, skomplikowana intryga ukazuje prawdziwe oblicze okupacji
z perspektywy partyzanta (Marcin Dorociński), który zmaga się nie tylko z Niemcami, ale także ze zdrajcami w polskich szeregach i z własną, mroczną przeszłością. Film powstawał w urokliwych krajobrazach Małopolski: m.in. w Rytrze koło Nowego Sącza i Słomnikach koło Krakowa. Ostatnie zdjęcia powstawały w piętnastowiecznym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Luborzycy. W połowie października film wchodzi do kin.
 

więcej


Konkurs Fotograficzny PolskaNaFilmowoNaWakacjach

Sezon urlopowy i wakacyjny dobiega końca. Wielu z Was z pewnością przywiozło ze sobą mnóstwo pamiątkowych zdjęć. Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich pasjonatów fotografii którzy swoim bystrym okiem uchwycili miejsca gdzie kręcone były filmy i seriale.

więcej


Byliśmy na Ińskim Lecie Filmowym

Z inicjatywy Marka Szymańskiego, autora książki ,,Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale’’ na trwającym właśnie 39 Ińskim Lecie Filmowym odbył się panel dyskusyjny pt. ,,Jak znaleźć dobry plener filmowy’’. Panel prowadził Marek Szymański a uczestniczyli w nim m.in. znany aktor Przemysław Bluszcz i jego żona Anna Wieczur-Bluszcz (reżyserka komedii ,,Być jak Kazimierz Deyna’’), reżyserka ,,Wron’’ oraz ,,Jestem’’ Dorota Kędzierzawska (na zdjęciu)), operator filmowy Artur Reinhard (,,Pora umierać’’) oraz kierownik Krakow Film Commission Dariusz Nosal.

więcej


Plan filmowy w Krośnie Odrzańskim

Wchodząca na ekrany kinowe „Yuma” to połączenie kina akcji, komedii i romansu z popisową rolą Jakuba Gierszała, znanego z „Sali samobójców”. Akcja filmu rozgrywa się w Brzegach, fikcyjnym przygranicznym miasteczku, gdzie we wczesnych latach 90. ubiegłego wieku kwitnie „juma” - kradzieże w sklepach po „lepszej”, a w każdym razie bogatszej, stronie granicy. Bardzo ważną część zdjęć nakręcono w Krośnie Odrzańskim, mieście malowniczo położonym w dorzeczu Odry, 30 kilometrów od granicy polsko-niemieckiej. Jako statyści wystąpili mieszkańcy tego regionu, którzy tłumnie stawili się na castingu, pragnąc przeżyć filmową przygodę.

więcej


Film o Paktofonice kręcili na Śląsku

Jedna z najważniejszych premier kinowych 2012 roku, „Jesteś Bogiem” w reżyserii Leszka Dawida, to oczekiwany od blisko dekady film o legendarnej grupie Paktofonika, która na zawsze zmieniła oblicze polskiej sceny muzycznej. Reżyser filmu, Leszek Dawid zdradza, że początkowo planował obsadzić główne role naturszczykami o hiphopowym rodowodzie. Ostatecznie postawił na młodych aktorów, którzy - jak sam mówi - „musieli osobowościowo rymować się z muzykami Paktofoniki.” Film powstawał w plenerach śląskich - w Katowicach, Mikołowie oraz w uroczej miejscowości w Beskidzie Śląskim – w Brennej. W tej ostatniej powstawały m.in. sceny z Arkadiuszem Jakubikiem (,,Wesele’’, ,,Dom zły’’).

więcej


Pola Negri z Lipna

25 lat temu zmarła jedna z największych gwiazd Hollywood i światowego kina - Pola Negri, czyli polska obywatelka Apolonia Chałupiec. Romansowała z Rudolfem Valentino, zachwycał się nią Charlie Chaplin. Pola Negri urodziła się w 1897 roku w maleńkim Lipnie na Kujawach. Dzięki społecznikom z Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri pamięć o słynnej aktorce jest w Polsce stale podtrzymywana.

więcej


Bez Wstydu kręcono w Wałbrzychu

Pierwszy taki film o grzesznej miłości w Polsce. Erotyczna fascynacja i zakazane uczucie - tak dystrybutor zachęca potencjalnych widzów do obejrzenia filmu Filipa Marczewskiego ,,Bez wstydu’’. Film powstawał w plenerach Wałbrzycha. ,,Bez wstydu’’ to film o zakazanej, przekraczającej granice kulturowego tabu miłości. Główni bohaterowie - dziewiętnastoletni Tadek (Mateusz Kościukiewicz) i starsza od niego Anka (Agnieszka Grochowska) - to rodzeństwo połączone intensywnym uczuciem oraz głęboko skrywaną tajemnicą pewnego grzesznego zdarzenia z przeszłości.

więcej


Wakacyjny szlak filmowy - Toruń

Toruń to miasto z piękną Starówką, ale pora nie kojarzyć Torunia tylko z piernikami i Kopernikiem, ale także ,,na filmowo’’. To przecież tutaj – przy Bulwarze Filadelfijskim – wyruszał filmowy statek w ,,Rejsie’’ Marka Piwowskiego. To tutaj Stanisław Tym wraz z przygodnym znajomym wchodzili na statek ,,służbowo’’. W filmowych kadrach widać  fragmenty toruńskiego Starego Miasta.
 

więcej


Wakacyjny szlak filmowy - Jaworki

To tutaj uciekał tajemniczy zbieg w słynnym filmie Jerzego Skolimowskiego ,,Essential Killing’’. To tutaj swój mniej znany, ale wybitny film nakręcił Kazimierz Kutz (,,Znikąd donikąd’’). To tutaj wreszcie powstały najbardziej zapamiętane sceny ze słynnego serialu ,,Janosik’’.

więcej


10 lat "Dnia świra"

Zdarzają się filmy, którym marketingowy przymiotnik „kultowy” nie jest potrzebny, by widzowie na zawsze pamiętali poszczególne sceny, charakterystyczne postaci, a dialogi przenosili do codziennych rozmów. Jednym z takich filmów, pewnie najbardziej wyrazistym przykładem spośród obrazów ostatniego dwudziestolecia obok „Psów”, jest „Dzień świra” Marka Koterskiego. Właśnie minęło 10 lat od premiery filmu, który w tym czasie zgarnął wszelkie możliwe nagrody w Polsce i zyskał rzesze fanów, a trafność jego społecznych obserwacji i diagnoz nadal porusza.

więcej


Wyprawa Zdobywców Narnii

 Polska na filmowo po raz kolejny wspólnie z biurem podróży Aslema Tours zabrała dzieci na filmową wyprawę. Tym razem czterdziestka młodych turystów bawiła się w poetyce Narnii w Kudowie Zdrój i okolicach.

więcej


Jaką tajemnicę skrywa Westerplatte...

 W kwietniu zakończyły się zdjęcia do nowej wojennej produkcji „Tajemnica Westerplatte”. Film ten od początku wywoływał silne emocje i spore zainteresowanie, poruszył nie tylko opinię społeczną, ale i… polityków.

więcej


Lipków - wielkie filmy w niewielkiej wiosce

Lipków, niewielka wioska w gminie Stare Babice, położona kilkanaście kilometrów od Warszawy, może poszczycić się niezwykłą historią. Wielka literatura, film, niezwykli goście – to wszystko możemy odnaleźć w tej liczącej raptem kilkaset osób miejscowości.

więcej


Papusza w Łęczycy

Łęczyca gościła niedawno ekipę najnowszego filmu Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze „Papusza”. To dobra okazja, by przyjrzeć się, co ciekawego filmowcy znajdują w tym mieście z historią sięgającą X wieku, położonego w samym centrum Polski.

więcej


Na szlaku pancernych

Każdy fan „Czterech pancernych”, polskiego serialu wszechczasów, może poczuć się jak członek załogi Rudego 102! Członkowie toruńskiego Stowarzyszenia Klub Pancernych otworzyli szlak Czterech Pancernych. Biegnie on w miejscach, które posłużyły za plenery serialu.

więcej


Nie lubię poniedziałku cyfrowo

Komedia w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego - "Nie lubię poniedziałku" z 1971 roku -to kolejny filmu zrekonstruowany cyfrowo w ramach projektu KinoRP (współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowy). Obraz w całości powstał w Warszawie. Odnowione "Nie lubię poniedziałku" będzie można zobaczyć w dniach 15-16 lutego w dwóch polskich kinach: stołecznej Kulturze i łódzkiej Polonii, w ramach cyklu pokazów "Kino bez napisów".

więcej


Polska jak Hiszpania

Przemyśl jak Wilno, Śląsk, jak Saksonia… polskie plenery służyły filmowcom nie tylko wtedy, gdy miały „zagrać” rodzime okolice, ale także znakomicie udawały zagranicę. Czasami bardzo egzotyczną.

więcej


Film Holland promuje Łódź

„W ciemności” Agnieszki Holland jest na najlepszej drodze do święcenia triumfów. Nie tylko znalazł się bowiem wśród kandydatów do Oscara, ale także jest faworytem tegorocznych nominacji do Orłów, czyli Polskich Nagród Filmowych. Z sukcesu filmu chce skorzystać Łódź, której włodarze liczą na efekt promocyjny dla ich miasta.

więcej


Miłość z historią w tle

Trudna miłość w mazurskich plenerach, z historią w tle - tak najkrócej można określić fabułę „Róży” - najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego. Poruszająca opowieść jest miłosną epopeją wplątaną w wydarzenia historyczne trudnych powojennych czasów. W rolach głównych występują: Marcin Dorociński i Agata Kulesza.

więcej


Plenery Smarzowskiego

W kinach można oglądać najnowszy, długo wyczekiwany film Wojciecha Smarzowskiego „Róża”. Niełatwe, intrygujące kino Smarzowskiego zyskało, co zdarza się nieczęsto, zarówno podziw publiczności, jak i krytyki. Premiera najnowszego dzieła to świetna okazja, by przyjrzeć się bliżej lokacjom nie tylko „Róży”, ale i wcześniejszych filmów Smarzowskiego.

więcej


Nominacje do Oscarów 2012

Dwa polskie akcenty znalazły się wśród tegorocznych nominacji Amerykańskiej Akademii Filmowej. Są to „W ciemności” Agnieszki Holland (nominowane w kategorii filmów nieanglojęzycznych) oraz zdjęcia Janusza Kamińskiego do najnowszego filmu Stevena Spielberga „War Horse”. Zaś faworytem jest nominowany w 11 kategoriach "Hugo i jego wynalazek". Uroczystość wręczenia Oscarów odbędzie się 26 lutego.

więcej


Cyfrowy Giuseppe w Warszawie

"Giuseppe w Warszawie" z 1964 roku jest kolejnym polskim filmem zrekonstruowanym cyfrowo w ramach projektu KinoRP. Rekonstrukcja obrazu była współfinansowana przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej. Film Stanisława Lenartowicza powstał w Warszawie i we Wrocławiu.

więcej


J-23 znowu nadaje!

„Stawka większa niż życie” cieszy się niesłabnącą popularnością, w samym minionym roku różne telewizje (TVP, Polsat, TV4) wielokrotnie wracały do serialu lub jego kinowej wersji. Nic więc dziwnego, że w filmowym świecie już od dawna planowano nakręcenie kontynuacji przygód Hansa Klossa i historii jego starcia z Hermannem Brunnerem.

więcej


W ciemności bliżej Oscara

„W ciemności” Agnieszki Holland znalazło się na skróconej liście kandydatów do Oscara. Czyli wśród zaledwie dziewięciu zagranicznych produkcji nominowanych do tej prestiżowej nagrody. Tym samym dziejący się w łódzkich plenerach film zwiększył znacząco swoje szanse w walce o amerykańską statuetkę. Ostateczny werdykt w tej kwestii poznamy 24 stycznia. Warto przypomnieć, że poprzednim polskim kandydatem, który zaszedł tak wysoko był „Katyń” Andrzeja Wajdy.

więcej


Złote Globy 2011 rozdane

„The Artist” (w kategorii komedii i musicalu), „Spadkobiercy" (najlepszy dramat) oraz „Rozstanie” (film nieanglojęzyczny)  to tegoroczni triumfatorzy Złotych Globów, drugiej po Oskarach, najważniejszej amerykańskiej nagrody filmowej. Statuetki za aktorskie kreacje otrzymali George Clooney (za kreacje w „Spadkobiercach”) i Meryl Streep (za rolę w „Żelaznej damie”).

więcej


Akademia Polskiego Filmu rusza w Polskę

W Łodzi, Kielcach, Warszawie i Krakowie, 16, 17 i 18 stycznia, odbędą się kolejne pokazy i wykłady o polskich filmach, w ramach Akademii Polskiego Filmu, która jest inicjatywą PISF - Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

więcej


Filmowe Mazowsze

Około stu najważniejszych polskich filmów ostatnich lat powstawało na Mazowszu. Jego zabytki, krajobrazy, miasta i miasteczka były planami największych polskich produkcji i filmów, które dziś można zaliczyć do klasyki polskiego kina, ale także najpopularniejszych komedii i seriali. Na przykład pierwszy klaps filmowy na planie „Ogniem i Mieczem” padł w październiku 1997 r. w skansenie w Sierpcu. W lipcu 1998 r. także tutaj rozpoczęły się zdjęcia do filmu ,,Pan Tadeusz’’. W konferencji poświęconej turystyce filmowej Mazowsza wziął udział Marek Szymański, autor przewodnika szlakiem polskich filmów i seriali – „Polska na filmowo”.

więcej


Przedwojenna Warszawa w 3D

Marszałkowską, Ogród Saski, Starówkę, eleganckie kamienice, szerokie trakty… czyli Warszawę w całym jej przepychu przedwojennej metropolii zobaczyć będzie można w filmie „Warszawa 1935”. Stanowi on pieczołowitą rekonstrukcję miasta z czasów, kiedy nazywano go Paryżem Północy. W dodatku - trójwymiarową. Prace nad projektem trwały ponad 3 lata, a efekty zobaczymy na ekranie już wkrótce.

więcej


Polska Syberiada

Chabówka, Sierpc, Celestynów pod Warszawą, Sanok, Cedynia, okolice Nowego Targu oraz Krasnojarsk - to miejsca, w których rozgrywa się akcja najnowszego filmu Janusza Zaorskiego, „Syberiada polska”. Na ekranie zobaczymy m.in.: Pawła Krucza, Marcina Walewskiego, Adama Woronowicza, Urszulę Grabowską, Jana Peszka oraz Sonię Bohosiewicz. Premiera filmu zapowiadana jest na 24 lutego 2012.

więcej


Polska na Filmowo dla WOŚP

Finał tegorocznej jubileuszowej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami, ale dalej można licytować zestaw "Polski na filmowo" (książka z autografem Autora oraz koszulka) na stronie allegro.

więcej


Mazowsze stawia na film!

Dziś, 4. stycznia, w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego odbyła się konferencja prasowa projektu Mazowsze na Filmowo. Celem projektu jest analiza filmowego potencjału Mazowsza oraz promocja regionu za pomocą najbardziej znanych i lubianych filmów i seriali kręconych na tym terenie.

więcej


Big love czyli miłość po polsku

Warszawska Praga posłużyła jako plener miłosnego thrillera „Big love” w reżyserii Barbary Białowąs. Premiera filmu zapowiedziana jest na 10 lutego a na ekranie zobaczymy m.in. Aleksandrę Hamkało, Antoniego Pawlickiego, Roberta Gonerę, Adama Ferency, Małgorzatę Pieczyńską oraz Borysa Szyca.

więcej


Filmowa Polska coraz popularniejsza

Temat turystyki filmowej jest coraz popularniejszy, zarówno w kraju, jak i za granicą. Pokazuje to reportaż świątecznej Panoramy, seriwsu informacyjnego telewizyjnej Dwójki.

więcej


Orły 2012 nominacje

Przegląd filmów kandydujących do 14 - tej edycji Polskich Nagród Filmowych Orły 2012 odbędzie się od 10 do 31 stycznia. Wstępna lista nominowanych tytułów obejmuje 41 pozycji, ale organizatorzy wciąż czekają na kolejne zgłoszenia. Ostateczne jej zamknięcie nastąpi na początku 2012 roku.

więcej


Thriller w legionowskim parku

Park im. Jana Pawła II w podwarszawskim Legionowie był miejscem kręcenia kilku scen do filmu "Ostatnie Piętro" w reżyserii Tadeusza Króla. Pozostałe sekwencje mają być kręcone m.in. w Skierniewicach i Rawie Mazowieckiej.

więcej


Złote Globy nominacje

„The Artist” (sześć nominacji), „Służące” i „Spadkobiercy" (po pięć nominacji) to tegoroczni faworyci nominowani właśnie do statuetki Złotych Globów, drugiej po Oskarach, najważniejszej amerykańskiej nagrody filmowej. Wśród nominacji jest i rodzimy akcent, ponieważ polski kompozytor Abel Korzeniowski będzie walczył o prestiżową statuetkę za muzykę skomponowaną do filmu Madonny „W.E”.

więcej


Dorociński i Rosati czyli Obława na półmetku

Weronika Rosati i Marcin Dorociński spotkali się w leśnych ostępach…. On z pistoletem w dłoni, a ona z... apteczką. Właśnie zakończył się pierwszy etap zdjęć do wojennego thrillera Marcina Krzyształowicza „Obława”.

więcej


Tragiczny grudzień

Grudzień jest w Polsce miesiącem, który z jednej strony kojarzy się z Bożym Narodzeniem, ale z drugiej z tragicznymi wydarzeniami. Zbliżająca się, okrągła rocznica wprowadzenia stanu wojennego każe także pamiętać o tym co wydarzyło się w Trójmieście w grudniu 1970 roku. Tym właśnie wypadkom poświęcony jest poruszający film Antoniego Krauzego „Czarny czwartek”, który swoja premierę miał w 2010 roku.

więcej


Gdzie kręcono Pianistę

„Rzeź” - najnowszy film Romana Polańskiego w - styczniu 2012 roku trafi na ekrany polskich kin. Tymczasem „Pianista” tego samego reżysera objął prowadzenie w rankingu TOP 100 najwyżej ocenianych polskich filmów w portalu Filmweb.

więcej


Sęp krążył nad Warszawą

Na warszawskim placu Zbawiciela powstały niektóre sceny do polskiego filmu sensacyjnego "Sęp". Obraz, stanowi ekranowy reżyserski debiut Eugeniusza Korina i jeszcze przed premierą porównywany jest do „Infiltracji” Martina Scorsese. Premiera filmu zapowiadana jest na koniec lutego 2012 roku a w rolach głównych zobaczymy m.in. Michała Żebrowskiego, Pawła Małuszyńskiego, Annę Przybylską i Daniela Olbrychskiego.

więcej


Filmowy pomnik w Toruniu

Film „Prawo i pięść” Jerzego Hoffmana ma swój pomnik w Toruniu. Znajduje się on na toruńskim rynku, a jego twórcami są poznańscy artyści Karol Furyk i Małgorzata Więcławska.

więcej


Piotrków Filmowy

Co w Piotrkowie robił Marek Perepeczko? Dlaczego Elżbieta Czyżewska i Zdzisław Maklakiewicz spotykali się nocną porą na piotrkowskiej Starówce? W czyim łóżku spał Jan Englert? Jaki kłopot sprawiły piotrkowskie „kocie łby” Andrzejowi Wajdzie? Czy Robin Williams kręcąc film w Piotrkowie rzeczywiście miał sobowtóra? Na te i inne pytania związane z filmowymi dziejami trybunalskiego grodu odpowiada książka "Piotrków Filmowy".

więcej


Obława w nowosądeckim

Marcin Dorociński, Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz, Weronika Rosati i Andrzej Zieliński to odtwórcy głównych ról w „Obławie”. Zdjęcia do wojennego thrillera Marcina Krzyształowicza rozpoczęły się w nowosądeckim Rytrze.

więcej


Enigma rozszyfrowana po raz wtóry

W ramach świętowania Dnia Niepodległości Urząd Marszałkowski i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zorganizowały wydarzenia związane z rozwiązaniem szyfru Enigmy, największego polskiego osiągnięcia z czasów II wojny światowej. Eksperci w czasie spotkania „Enigma na filmowo” starali się rozwiązać inną zagadkę – dlaczego Polacy w filmach o tej tematyce są zawsze pomijani??

więcej


Młodzi na filmowym szlaku

Tej jesieni na wycieczkę filmowym szlakiem z Polską na filmowo wyjechała pierwsza grupa młodzieży. Okazja była świetna – premiera „1920. Bitwy Warszawskiej”.

więcej


Sztos 2 w Trójmieście

„Sztos 2” lub alternatywnie „Chwila nieuwagi czyli drugi sztos” - filmowa kontynuacja „Sztosu” Olafa Lubaszenki (w tej samej reżyserii) trafi na ekrany polskich kin 20 stycznia 2012 roku. Zdjęcia kręcono m.in. w Warszawie, Trójmieście oraz w Zakopanem.

więcej


Łódzka komedia omyłek

Jedno z najczęściej filmowanych polskich miast - Łódź - po raz kolejny stanowiła filmowy plener. Tym razem jej ulice ujrzymy w nagrodzonej na kilku festiwalach komedii „Nie ten człowiek” Pawał Wendorffa. Film trafi do kin 24 listopada a na ekranie zobaczymy m.in: Bartosza Turzyńskiego, Jana Frycza, Lesława Żurka, Piotra Adamczyka, Wojciecha Pszoniaka, Kingę Preis, Krzysztofa Globisza i Ewę Dałkowską.

więcej


Suwalska ziemia obiecana

Na Suwalszczyźnie powstała znaczna część zdjęć do najnowszego filmu Doroty Kędzierzawskiej „Jutro będzie lepiej”, który 11 listopada będzie miał swoją kinową premierę. Na ekranie zobaczymy m.in.: Olega Rybę , Jewgienija Rybę, Akhmeda Sardalova, Stanisława Sojkę oraz Aleksandra Bielewicza.

więcej


Rozwiążmy zagadkę Enigmy. Na filmowo!

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza przygotował na kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wyjątkową atrakcję. Między 10 a 12. listopada odbędzie się cykl spotkań „Enigma. Odszyfruj zwycięstwo”. Program jest bardzo bogaty, ale nas, oczywiście, najbardziej interesują wątki filmowe. Tak, tak, będzie to impreza nie tylko dla fanów matematyki, historii, czy kryptologii, ale także kina!

więcej


Wyjazd integracyjny w Rawie Mazowieckiej

W Ośrodku OSSA w Rawie Mazowieckiej powstały zdjęcia do nowej polskiej komedii „Wyjazd integracyjny” w reżyserii Przemysława Angermana. Film od 4 listopada gości w kinach a na ekranie zobaczymy m.in. Tomasza Kota, Tomasza Karolaka, Jana Frycza, Katarzynę Glinkę, Katarzynę Figurę, Roberta Gonerę i Grzegorza Halamę.

więcej


Niezależna Warszawa

Dziesiąta, jubileuszowa edycja MFNFF rozpoczyna się 2 listopada w Warszawie. W stołecznej Kinotece przez pięć dni rządzić będzie kino niezależne z najciekawszymi produkcjami z Polski i ze świata. W dwóch konkursach: o Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Niezależnych Filmów Fabularnych oraz o Nagrodę Polskiego Kina Niezależnego im.Jana Machulskiego zawalczy ponad 50 tytułów.

więcej


Łódzki Wymyk

Nagrodzony (m.in za scenariusz i debiut reżyserski) na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni „Wymyk” Grzegorza Zglińskiego trafi do kin 18 listopada. Na ekranie zobaczymy Roberta Więckiewicza, Łukasza Simlata, Gabrielę Muskałę oraz Mariana Dziędziela. Zdjęcia do filmu powstały w Łodzi.

więcej


Miłość w Płocku

Najnowszy film Sławomira Fabickiego - „Miłość” - powstaje w Warszawie i jej okolicach (m.in. w Radości) oraz w Płocku. Na ekranie zobaczymy Marcina Dobrocińskiego, Julię Kijowską, Stanisławę Celińską oraz Agatę Kuleszę.

więcej


Róża dwukrotnym zwycięzcą WFF

„Róża” została niekwestionowanym liderem tegorocznej edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Film Wojciech Smarzowskiego otrzymał Grand Prix oraz Nagrodę Publiczności. Nagroda dla Najlepszego Aktora powędrowała w ręce Roberta Więckiewicza za kreację w filmie „Wymyk”.

więcej


Baby blues w Elblągu

Elbląska Galeria EL posłużyła za plan filmowy najnowszego filmu Katarzyny Rosłaniec („Galerianki”), „Baby blues”. Na czas zdjęć dawny dominikański kościół zamienił się w nielegalną dyskotekę, a elblążanie wystąpili w roli statystów.

więcej


Dass czyli samozwańczy Mesjasz

Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie powstały zdjęcia do filmowego debiutu Adriana Panka pt. „Daas”, który to obraz niedawno miał swoją kinową premierę. Jest to komedia kostiumowa, opowiadająca historię Jakuba Franka, który w II połowie XVIII wieku przybył do Polski i ogłosił się Mesjaszem. W roli głównej występuje Olgierd Łukaszewicz a partnerują mu m.in.Andrzej Chyra, Mariusz Bonaszewski i Jan Nowicki.
Zdjęcia do filmu powstały w Opolu, Mosznej, Kraskowie i Mniszkowie k. Jeleniej Góry, Sobótce, Wrocławiu oraz Książu.

więcej


Polska na filmowo dla szkół i młodzieży

Projekt Polski na filmowo rozrasta się. Marek Szymański, autor książki „Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale”, opracował nowatorski, niespotykany w dzisiejszych szkołach projekt edukacyjny łączący realizację programu historii z rozwijaniem filmowych pasji i talentów młodzieży oraz promujący nierozpoznaną jeszcze w naszym kraju ideę turystyki filmowej.

więcej


Nominacje do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

Ogłoszono nominacje do tegorocznej edycji Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Nagrodę wręczono po raz pierwszy w 1969 roku. Główną ideą założycieli Nagrody jest wyłonienie "młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością".

więcej


Pasikowski na Mazowszu

Plenery Mazowsza stanowiły tło pierwszego od dekady filmu Władysława Pasikowskiego - „Pokłosie”. Autor kultowych „Psów" tym razem rozlicza się na ekranie z trudnym fragmentem polskiej historii - pogromami Żydów w regionie łomżyńskim i na zachodniej Białostocczyźnie. W rolach głównych zobaczymy Macieja Stuhra, Ireneusza Czopa, Zbigniewa Zamachowskiego oraz Jerzego Radziwiłowicza.

więcej


Polski film po czesku

Nadbrzeże Wisły w okolicach Mostu Grunwaldzkiego i Wawelu oraz pływająca po Wiśle barka, to plenery „Polskiego filmu”, który Czeski kręcą w Krakowie.

więcej


1920 Bitwa Warszawska Hoffman opowiada Zawiślińskiemu

Album „Dzieje bitwy - dzieje filmu” - najnowszy wywiad-rzeka z Jerzym Hoffmanem pojawi się na rynku tuż przed wejściem na ekrany kin „1920 Bitwy Warszawskiej 3D”. Biograficzną rozmowę zatytułowaną „Filmy, wojny i rozróby”, dialogującą z towarzyszącymi jej wypowiedziami oraz komentarzami przyjaciół i współpracowników „Hetmana polskiego kina”, bogato ilustrowaną zdjęciami oraz opatrzoną filmografią „wyreżyserował” ceniony dziennikarz i filmoznawca Stanisław Zawiśliński. To dla czytelników, natomiast widzowie na ekranach natomiast jako plenery „Bitwy Warszawskiej” zobaczymą m.in. Twierdzę Modlin, Warszawskie zaułki, Lublin, Sucha koło Węgrowa, Piotrków Trybunalski, Zamość, Kazuń i Zielonkę

więcej


Inny skansen - Nowa Sucha

Nie oszukujmy się, w dzisiejszych czasach tradycyjne muzea i skanseny nie cieszą się już taką popularnością, jak kiedyś. Inaczej jest jednak, gdy te miejsca nadal "żyją". Tak jest chociażby w Nowej Suchej, w której zakochało się niezliczenie wielu twórców filmowych.

więcej


Czego się nie dowiesz w Radomiu

Malownicze kamieniczki radomskiego rynku stanowią filmowe tło najnowszego filmu Jana Kidawy - Błońskiego „Nigdy się nie dowiesz”. W obsadzie m.in. Tomasz Kot, Magdalena Boczarska, Jacek Braciak oraz Krzysztof Stroiński.

więcej


Spojrzenie na Modlin

Twierdza Modlin jest jednym z najlepiej zachowanych kompleksów fortyfikacyjnych w Polsce. Twórcy filmowi już od wielu lat szczególnie cenią to historyczne miejsce i wybierają je do kręcenia scen plenerowych swoich obrazów. Warto lepiej poznać Modlin, który jest ciekawy nie tylko ze względów historycznych i filmowych, ale także przez swe położenie pełen walorów widokowych.

więcej


Alternatywy 4 w Zmiennikach

Kultowe już seriale Stanisława Barei: „Alternatywy 4” i „Zmiennicy” polscy widzowie znakomicie znają. Nie każdy jednak wie, że blok w którym kręcono serial "Alternatywy 4", znajdujący się przy ul. Grzegorzewskiej 3 na warszawskim Ursynowie., pojawia się także w „Zmiennikach”.

więcej


Bitwa warszawska już wkrótce

Twierdzę Modlin, Warszawskie zaułki, Lublin, Sucha koło Węgrowa, Piotrków Trybunalski, Zamość, Kazuń i Zielonkę - wszystkie te miejsca już wkrótce zobaczymy na ekranach kin. Stanowiły one bowiem plenery najnowszej polskiej megaprodukcji - „Bitwa warszawskiej” - wyreżyserowanej przez Jerzego Hoffmana w technice 3D. Premiera 30 września.

więcej


Piąta pora roku w Katowicach

Familoki, kultowy Nikiszowiec oraz gołębnik w Siemianowicach Śląskich - to miejsca, w których w lipcu br. powstawały zdjęcia do najnowszego filmu Jerzego Domaradzkiego, "Piąta pora roku". W rolach głównych zobaczymy: Mariana Dziędziela, Andrzeja Grabowskiego oraz Ewę Wiśniewską. Premiera filmu planowana jest na 2012 rok.

więcej


Nasza Pola

Aktorką polskiego pochodzenia, która zrobiła największą karierę za granicą bezsprzecznie pozostaje Pola Negri. Urodzona jako Apolonia Chałupiec w Lipnie na Kujawach, w bardzo szybkim tempie stała się gwiazdą polskiego, potem niemieckiego, a następnie hollywoodzkiego kina. Choć na szczycie utrzymywała się tylko kilka lat, do dziś pozostaje ikoną ery kina niemego, femme fatale, która w życiu i na ekranie rozkochiwała w sobie tłumy mężczyzn.

więcej


Borys Szyc nagrodzony w Montrealu

Borys Szyc otrzymał nagrodę dla Najlepszego Aktora za rolę w filmie "Kret" Rafaela Lewandowskiego na 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu. Plenery „Kreta” powstały w większości w Bielsku - Białej. Wyróżnienie dla Borysa Szyca to nie jedyne polskie trofeum na kanadyjskim festiwalu - nagrodę FIPRESCI otrzymał dziejący się w Trójmieście „Czarny czwartek” Antoniego Krauzego.

więcej


"...bo nic tak nie przyciąga jak dobry film". Rozmowa z Burmistrzem Lubomierza

Marta Hoffmann: Panie Burmistrzu, spotykamy się z okazji jubileuszowego, XV Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu. Jakie są Pana wspomnienia z minionych festiwali?

Wiesław Ziółkowski: Uczestniczyłem we wszystkich edycjach Festiwalu. Burmistrzem jestem dopiero od trzech lat, ale wcześniej miałem zespół muzyczny "Sami swoi" i pisałem piosenki, którymi otwieraliśmy festiwal. Traktuję to wydarzenie bardzo emocjonalnie. Jako że muzyka jest dla mnie równie ważna, jak film, najbardziej zapadł mi w pamięć ubiegłoroczny koncert muzyki filmowej Wojciecha Kilara.

więcej


Filmowy Radom czyli nagrody festiwalu Kameralne Lato 2011

Dobiegły końca 4. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato 2011. Przez cały tydzień warsztatowicze realizowali pod okiem Jarka Kupścia i Piotra Matwiejczyka swoje pierwsze etiudy filmowe, a Radom tętnił filmowym życiem. W sobotę 20 sierpnia odbyły się mistrzostwa kina niezależnego – o Grand Prix Kameralnego Lata walczyło 12 filmów wyselekcjonowanych do konkursu (z ponad 130 zgłoszonych).

więcej


Co się działo w Lubomierzu...

Dobiegł końca jubileuszowy XV Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych w Lubomierzu. Jak co roku dolnośląskie miasteczko dzięki Stowarzyszeniu Miłośników Filmów Komediowych „Sami swoi” przygotowało dla widzów mnóstwo atrakcji.

więcej


Latający mnich w Nidzicy

W malowniczym zamku w Nidzicy i w Pieninach w Czerwonym Klasztorze na Słowacji toczy się akcja przygodowego filmu „Latający mnich i tajemnica Da Vinci”. Obraz powstał w polsko-słowacko-węgierskiej koprodukcji a w obsadzie zobaczymy m.in. Pawła Małaszyńskiego i Daniela Olbrychskiego. Premiera kinowa 18 sierpnia br.

więcej


Samozwańczy mesjasz na Dolnym Śląsku

Wrocław (m.in. park Leśnica, Uniwersytet), Moszna, Opole (Muzeum Wsi Opolskiej), Jelenia Góra (pałac Wojanów) oraz Książ to plenery „Dass”, filmu kostiumowego w reżyserii Adriana Panka. W rolach głównych zobaczymy m.in. Olgierda Łukaszewicza i Andrzeja Chyrę.

więcej


Małopolskie filmowe szlaki

„Lista Schindlera”, „Jowita”, „Legenda Tatr”, „Kanclerz, serial „Majka” - to tylko niektóre produkcje filmowe, które jako swój plener miały Kraków i Małopolskę.

więcej


Kameralne Lato Radom 2011

Fantastyczni goście, ciekawe wykłady, warsztaty, kino w teorii i w praktyce oraz najważniejsze - Wielkie Mistrzostwa Kina Niezależnego na wzór mistrzostw piłkarskich. Kameralne Lato już w dniach 15-20 sierpnia w Radomiu. Ze swoje strony dodamy, że w Radomiu kręcone były niektóre sekwencje kultowego filmu Władysława Pasikowskiego „Psy 2. Ostatnia krew” oraz „Dyrygent” Andrzeja Wajdy.

więcej


Co ciekawego na Roztoczu…

W Zwierzyńcu odbywa się właśnie Letnia Akademia Filmowa. To już dwunasta edycja festiwalu, wymyślonego i tworzonego nadal przez Piotra Kotowskiego.

więcej


Lato festiwali. Dziś Lubomierz

Wczoraj zapraszaliśmy Państwa do Zwierzyńca – dziś przenosimy się do Lubomierza. Chyba żadnemu kinomaniakowi nie trzeba tłumaczyć, jak ważne dla polskiego kina jest to dolnośląskie miasteczko. Szeroko o miejscowości pisze Marek Szymański w książce „Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale”, warto jednak nadmienić, że powstały tu chociażby „Krzyż walecznych”, debiut Kazimierza Kutza, „Daleko na zachodzie”, „Maratończyk”, „Zakład”, „Tajemnica twierdzy szyfrów”, a przede wszystkim trylogia Sławomira Chęcińskiego: „Sami swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”.

więcej


5. sierpnia zapraszamy do Zwierzyńca

Już w najbliższy piątek, 5. sierpnia, w Zwierzyńcu rozpocznie się dwunasta edycja Letniej Akademii Filmowej. Festiwal nie stanowi jedynie przeglądu filmów nowych, ważnych i interesujących, ale dużo uwagi poświęca edukacji filmowej.

więcej


Piłkarski poker będzie miał kontynuację

Z pewnego źródła wiemy, że filmowy hit Janusza Zaorskiego - „Piłkarski poker” - będzie miał swoją kontynuację. Zdjęcia do drugiej części mają się podobno rozpocząć we wrześniu tego roku. Plenery „Piłkarskiego pokera” kręcone były m.in. w Warszawie (hotel "Victoria", stadion Legii), Łodzi (m. in. hotel "Centrum") oraz w Białymstoku.

więcej


Soplicowo gotowe!

23 lipca, w ubiegłą sobotę, w malowniczej miejscowości Cichowo miało miejsce otwarcie soplicowskiego dworu.

więcej


Na tropie Czarnych chmur

Teczyn, Lublin i Puszcza Augustowska to niektóre z punktów na mapie, przez które przebiega turystyczna trasa śladami serialu „Czarne chmury”. Jest to kolejna już wyprawa odbywająca się w ramach „Serialowych wakacji” Świata seriali. Przy okazji warto odnotować, że autorzy powołują się na książkę… „Polska na filmowo”.

więcej


Polska na filmowo w Radiu Merkury

Od kilku tygodni w każdą niedzielę w Radiu Merkury podczas audycji „Przylądek dobrej niedzieli” Marek Szymański, autor książki „Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale”, opowiada o miejscach związanych z kinematografią.

więcej


Polski Kret w Montrealu

Bielsko-Biała stanowiła plenery filmowe „Kreta”, czyli fabularnego debiutu dokumentalisty Rafaela Lewandowskiego. Obraz zostanie zaprezentowany w programie 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu. Na ekrany polskich kin trafi 5 sierpnia.

więcej


Konkurs "Polacy szukają miejsc filmowych"

gdziebylec.pl, nowoczesny portal społecznościowo – turystyczny, wraz z polskanafilmowo.pl ogłaszają konkurs filmoznawczo – geograficzny. Jeśli są Państwo fanami polskich filmów i krajobrazów – zapraszamy do udziału.

więcej


Śladami seriali czyli turystyka filmowa w Polsce

Popularna za granicą turystyka filmowa powoli zaczyna się rozwijać także w Polsce. Pojawiły się bowiem biura podróży, które oferują swoim klientom wycieczki śladami popularnych polskich seriali, jak np. „Ojciec Mateusz” czy „Ranczo”.

więcej


Film Holland polskim kandydatem do Oscara

„W ciemności” najnowszy film Agnieszki Holland (znany także pod tytułem „Ukryci” i rozgrywający się w łódzkich plenerach), został polskim kandydatem do przyszłorocznego Oskara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”.

więcej


Ukryci w Łodzi

Podwórko przy ulicy Jaracza, kanały podziemne, tereny dawnego Litzmannstadt Ghetto, przy ul. Włókienniczej, ul. Nowomiejska oraz Księży Młyn w Łodzi - stanowiły plenery najnowszego filmu Agnieszki Holland „Ukryci”.

więcej


Siekierezada raz jeszcze

Cisna, czyli niewielka miejscowość położona w Bieszczadach nad Solinką, stanowiła plenery „Siekierezady”, czyli filmowej adaptacji słynnej powieści Edwarda Stachury. Dla uczczenia tego wydarzenia oraz pamięci tragicznie zmarłego pisarza powstała tam gospoda o nazwie nawiązującej do tytułu powieści i filmu.

więcej


Sandomierz Ojca Mateusza

Pilotażowy odcinek „Ojca Mateusza” pojawił się na antenie TVP 11 listopada 2008 roku. Dzięki niemu widzowie mogli podziwiać piękno Sandomierza, w którym osadzona jest akcja serialu.
Od chwili swojej premiery „Ojciec Mateusz” cieszy się niezmienną popularnością. A Sandomierz i jego urokliwe uliczki ukazane w serialu przeżywają prawdziwe turystyczne oblężenie.

więcej


Kolski nagrodzony w Kursku

Jan Jakub Kolski zdobył nagrodę Złoty Rycerz na 20. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Złoty Rycerz", który w tego roku odbywał się w Kursku. Statuetką powędrowała do polskiego twórcy za reżyserię filmu „Wenecja”, którego plenery powstały w malowniczej Ornecie i Jegławkach na Mazurach.

więcej


Diabeł w Ornecie

Orneta oraz pobliskie Krosno stanowiły plenery najnowszego dzieła Barbary Sass - "W imieniu diabła". Film jest thrillerem inspirowanym prawdziwymi wydarzeniami, które kilka lat temu rozegrały się w klasztorze betanek w Kazimierzu Dolnym.

więcej


Pomnik najlepszych filmów w Gdyni

Nieopodal słynnego Teatru Muzycznego w Gdyni, w którym odbywa się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, znajduje się osobliwy pomnik… najlepszych polskich filmów, wyróżnionych nagrodą Złote Lwy, poczynając od pierwszej edycji festiwalu w 1974 roku.

więcej


Pierwsze zdjęcia z planu Bitwy pod Wiedniem

Trwają prace na planie superprodukcji „Bitwa pod Wiedniem”. Wprawdzie jeszcze nie w Polsce, ale część polskiej obsady ma już za sobą swoje pierwsze dni zdjęciowe na planie filmowym w Rumunii. Wiadomo jednak, że część plenerów tej filmowej megaprodukcji kręconych będzie w Polsce, na Podkarpaciu.

więcej


Miasto Ruin na festiwalu w Moskwie

Poświęcony Warszawie filmowy projekt Muzeum Powstania Warszawskiego „Miasto Ruin” zostanie zaprezentowany podczas 33. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie. Tegoroczna edycja tej jednej z najważniejszych imprez filmowych na świecie odbędzie się w dniach 23 czerwca - 2 lipca 2011 roku. Na moskiewskim festiwalu „Miasto Ruin” będzie miało swoją międzynarodową premierę.

więcej


Złote Lwy dla Skolimowskiego

Złote Lwy dla najlepszego filmu, czyli główną nagrodę 36. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni -oraz nagrodę indywidualną w kategorii reżyseria odebrał Jerzy Skolimowski za swoje najnowsze dzieło - "Essential Killing".

więcej


J 23 nadaje w Czołpinie

Czołpin koło Słupska będzie plenerem kontynuacji serialu „Stawka większa niż życie”. Tamże bowiem, na latarni morskiej, już 11 czerwca kręcone będą pierwsze zdjęcia jednego z odcinków dalszego ciągu kultowej serii. Serial reżyseruje Władysław Pasikowski.
 

więcej


Mazurska Róża czyli nowy film Smarzowskiego

Mazury - ich historia i plenery stanowią tło oraz istotny element, wokół którego osnuta jest historia stanowiąca fabułę najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego „Róża”. Film jest miłosną epopeją wplątaną w wydarzenia historyczne trudnych powojennych czasów. W rolach głównych zobaczymy: Marcina Dorocińskiego, Agatę Kuleszę oraz Kingę Preis. Kinowa premiera filmu jest zapowiadana na jesień 2011 roku.

więcej


Tofifest 2011

„Daj się zarazić… kinem” - tak brzmi oficjalne hasło nadchodzącej, 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, która 25 czerwca rozpoczyna się w Toruniu, czyli mieście szczególnie zasłużonym dla krzewienia turystyki filmowej, znanym m.in. z takich filmów jak „Prawo i pięść”, „Rejs” czy „Rok spokojnego słońca” . Do konkursów festiwalowych zgłoszono rekordową liczbę ponad 1000 tytułów filmowych z 63 krajów świata. Nową edycję firmował będzie także nowy plakat autorstwa młodej artystki z Torunia Matyldy Mazur. Impreza będzie trwała do 1 lipca.

więcej


Gdzie kręcono CK Dezerterów

Znaną i lubianą komedię Janusza Majewskiego ,,CK Dezerterzy’’ można będzie obejrzeć w środę 25 maja w TVP Polonia. Przed filmem kilka słów komentarza wygłosi Marek Szymański, autor książki ,,Polska na filmowo’’.

więcej


Film Feliksa Falka na festiwalu w Moskwie

„Joanna”, czyli najnowszy film Feliksa Falka, będzie miał swoją światową premierę w konkursie głównym 33. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie. Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się między 23 czerwca a 2 lipca.

więcej


Gdynia w nowej odsłonie

Tylko 12 filmów wyselekcjonowano do konkursu głównego 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wśród nich znalazły się: „Sala samobójców”, „Czarny czwartek” oraz „Essential Killing”. Tegoroczna edycja FPFF będzie trwała od 6 do 11 czerwca.

więcej


Skolimowski z buławą

Jerzy Skolimowski wcieli się w postać króla Jana III Sobieskiego w międzynarodowej megaprodukcji „Bitwa pod Wiedniem”. Premiera filmu planowana jest na drugą połowę 2012 roku.

więcej


Uwikłanie w Krakowie

- Tłem filmu jest współczesny Kraków - jego majestatyczna uroda, ale zarazem zakodowana w jego murach młodopolska dekadenckość - mówi reżyser Jacek Bromski o plenerach swojego najnowszego filmu - „Uwikłanie” (interia.pl). Obraz jest ekranizacją sensacyjnej powieści Zygmunta Miłoszowskiego.

więcej


Sobieski na Podkarpaciu

Ruszyły zdjęcie do wielkiej międzynarodowej produkcji „Bitwa pod Wiedniem”. Film w reżyserii Renzo Martinellego trafić ma do kin w drugiej połowie 2012 roku. Dla nas istotne jest, że część plenerów tej filmowej megaprodukcji podobno kręconych będzie w Polsce, na Podkarpaciu.

więcej


Tradycja to coś ekstra czyli 30 lat minęło

- A my nie mamy pana płaszcza i co pan nam zrobi? - to zdanie, będące kwintesencją PRL - u, padło z ekranu po raz pierwszy 4 maja 1981 roku. „Miś”, bo cytat pochodzi z tego właśnie filmu, obchodzi dziś zatem swoje trzydzieste urodziny. O kultowym dziele Stanisława Barei napisano już niejedno, warto dodać, że plenery do tej filmowej satyry wszech czasów powstały w Warszawie i w Londynie.

więcej


Wrocław jak Szczecin

„Erratum” Marka Lechki („Moje miasto”) od niedawna gości na ekranach polskich kin. Z filmem, w którym główną role zagrał Tomasz Kot, wiąże się pewna plenerowa ciekawostka.

więcej


Lincz na Mazurach

„Lincz”, film Krzysztofa Łukaszewicza zainspirowany głośnymi wydarzeniami w niewielkiej mazurskiej miejscowości - Włodawa - już 13 maja trafi na ekrany polskich kin. W głównych rolach zobaczymy Leszka Lichotę, Wiesława Komasę, Izę Kunę oraz Tamarę Arciuch.

więcej


Gliński na granicy

Gubin i Lednica to plenery filmu „Świnki” - najnowszego dzieła Roberta Glińskiego. Obraz jest polsko - niemiecką produkcją opowiadającą o mrocznym świecie przygranicznego półświatka, gdzie zarabia się na przemycie i prostytucji nieletnich. Film miał swoją premierę w Niemczech jesienią ubiegłego roku, do polskich kin wejdzie 20 maja 2011 roku.

więcej


Bitewne pola pod Modlinem

O plenerach do filmu „Bitwa Warszawska” (w tym o twierdzy Modlin i Piotrkowie) oraz o tym, czym się różniła praca przy najnowszym filmie Jerzego Hoffmana od tej na potrzeby „Starej baśni” i „Ogniem i mieczem” opowiada scenograf Andrzej Haliński.

więcej


Polska na filmowo na Agrotravel i w nowej odsłonie

„Polska na filmowo” już wkrótce pojawi się w nowej odsłonie. Przekształcamy się bowiem w portal poświęcony polskiej turystyce filmowej. Nowe projekty realizowane będą przez landbrand&MJ Media, przy współpracy z Domem Produkcyjnym Mucha. Pierwszym tego akordem będzie obecność autora książki - Marka Szymańskiego - na Międzynarodowych Targach Turystyki Agrotravel 2011 w Kielcach, gdzie obok spotkania informacyjnego (16 kwietnia) "Polska na filmowo" będzie miała swoje stanowisko.

więcej


Wszystko dzięki internautom

„Wszystko” Artura Wyrzykowskiego - pierwsza krótkometrażowa produkcja, powstała przy finansowym wsparciu internautów - od 8 kwietnia gości na ekranach polskich kin, jako dodatek do pełnometrażowego filmu „Miss Kicki”. Plenery do tej „nieromantycznej komedii o romantycznej miłości” zostały w całości nakręcone w Warszawie. W rolach głównych zobaczymy: Mateusza Banasiuka, Martę Żmudę Trzebiatowską, Antoniego Pawlickiego oraz Michała Koterskiego.

więcej


Peter Weir w Warszawie

Peter Weir, podczas swojego pobytu w Warszawie, odwiedził Muzeum Powstania Warszawskiego. Podobno zrobiło ono na nim kolosalne wrażenie. Może więc nasze najbardziej reprezentacyjne i nowoczesne muzeum zainspiruje wybitnego reżysera swoją urodą i skłoni do rozpatrzenia tego miejsca (albo całej Warszawy) jako potencjalnego pleneru filmowego?

więcej


Nowy film Jana Jakuba Kolskiego

W Popielawach pod Łodzią ruszyły zdjęcia do filmu „Zabić bobra” - najnowszego obrazu Jana Jakuba Kolskiego. W rolach głównych występują Eryk Lubos oraz debiutującą na ekranie Agnieszka Pawełkiewicz. Premiera filmu, którego producentem jest Studio Filmowe Tramway, zapowiadana jest na jesień 2011 roku.

więcej


Trzy minuty - Warszawa

Film Macieja Ślesickiego „21.37. Trzy minuty”, który od 1 kwietnia gości na ekranach polskich kin, jest nie tylko opowieścią o ludziach. Pokazuje także Warszawę w różnych jej odsłonach. I tych nowoczesnych, z aluminium i szkła i tych mniej reprezentacyjnych.

więcej


Era Munka

Mokotowska i Chmielna w Warszawie, stołeczny Dworzec Wschodni, Nowa Huta, Franciszkańska w Krakowie - a wszystko tak, jak to wyglądało w latach 50. i 60. XX w. Te i inne plenery filmowe z obrazów Andrzeja Munka można będzie obejrzeć podczas retrospektywy jego filmów, która odbędzie się na 11. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu (21-31 lipca 2011).

więcej


Kraków w "charakteryzacji"

Kraków z pierwszych powojennych lat, odtworzony pieczołowicie, a nawet jak twierdzą niektórzy: „z kartograficzną wręcz precyzją”, zobaczyć będzie można w najnowszym filmie Janusza Majewskiego „Mała matura 1947”.

więcej


Mała matura na krakowskim rynku

Krakowski Rynek Główny oraz inne urokliwe rejony stolicy Małopolski stanowią plenery najnowszego filmu Janusza Majewskiego, zatytułowanego „Mała matura 1947”. W rolach głównych zobaczymy: Marka Kondrata, Wojciecha Pszoniaka, Artura Żmijewskiego, Olgierda Łukaszewicza, Wiktora Zborowskiego, Mariana Opanię i Sonię Bohosiewicz. Film otrzymał nagrodę specjalną na zeszłorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni.

więcej


Andrzej Wajda odznaczony Orderem Orła Białego

Za wybitne zasługi dla kultury narodowej, szczególne osiągnięcia artystyczne oraz za promowanie polskiej sztuki filmowej na świecie Andrzej Wajda został odznaczony Orderem Orła Białego przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Wybitny polski reżyser nie był jedynym, który otrzymał dzisiaj państwowe laury. Towarzyszyli mu Agnieszka Holland i Witold Sobociński - odznaczeni Krzyżami Komandorskimi Orderu Odrodzenia Polski.

więcej


Deszcz ulotek na moście Grunwaldzkim

Tłum demonstrantów, transparenty, ulotki, okrzyki, armatki wodne - tak jeszcze we wrześniu ubiegłego roku działo się na wrocławskim moście Grunwaldzkim. Jakkolwiek wiarygodnie wszystko wyglądało - nie były to jednak zamieszki uliczne, a plan filmowy najnowszego filmu Waldemara Krzystka - „80 milionów” - którego premiera zapowiadana jest na 5 maja 2011 roku.

więcej


80 milionów we Wrocławiu

Wrocław stanowi główny plener najnowszego filmu Waldemara Krzystka: „80 milionów”, opowiadającego sensacyjną historię ratowania związkowych pieniędzy Solidarności na krótko przed wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego. W głównych rolach zobaczymy Krzysztofa Czeczota, Wojciecha Solarza, Macieja Makowskiego a także Jana Frycza, Adama Ferency oraz Krzysztofa Stroińskiego. Zdjęcia rozpoczęły się we wrześniu 2010 roku, we Wrocławiu.
Premiera filmu planowana jest na 5 maja 2011 br.

więcej


Odliczane minutami

„Trzy Minuty - 21:37”, reżyserii Macieja Ślesickiego, to opowieść o rzeczach ważnych, ubrana w atrakcyjną dla widza formę - mieszanki dramatu, kina akcji, komedii i filmu o miłości, która niesie ze sobą optymistyczne przesłanie. Tytuł filmu nawiązuje do autentycznego wydarzenia po śmierci papieża Jana Pawła II, kiedy Polacy w niespotykanym, jednoczącym geście wyłączali światła w swoich domach. W rolach głównych zobaczymy Bogusława Lindę, Agnieszkę Grochowską, Krzysztofa Stroińskiego oraz Pawła Królikowskiego. Film trafi na ekrany kin 1 kwietnia.

 

więcej


Gajos na zamku

W urokliwym Zamku na Skale w Trzebieszowicach koło Lądka-Zdroju Wiesław Saniewski kręcił część zdjęć do filmu ,,Wygrany’’. W scenach zamkowych zagrali m.in. Janusz Gajos oraz Wojciech Pszoniak.

więcej


"Prosta historia o miłości" w pociągu

19 listopada wszedł do kin film "Prosta historia o miłości" Arkadiusza Jakubika. Większość zdjęć do filmu powstała w pociągu, w wagonie, który służył kiedyś towarzyszowi Edwardowi Gierkowi.

więcej


"Chrzest" kręcono w Warszawie

Zdjęcia do „Chrztu”, który wszedł do kin pod koniec października, zostały zrealizowane w 28 dni w 2009 roku. Głównie w Warszawie, częściowo w Wilanowie, Konstancinie i Zalesiu Górnym. Przy budżecie 2,3 miliona złotych udało się zrealizować zamierzenia produkcji.

więcej