Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Przewodnik filmowy po województwie łódzkim

Data publikacji: 2015-10-5


Przewodnik filmowy po województwie łódzkim


Województwie łódzkie ma szczęście – nie bez powodu – do publikacji dotyczących lokacji filmowych. To w końcu siedziba słynnej ,,Filmówki’’, Wytwórni Filmów Fabularnych oraz jedynego w swoim rodzaju Muzeum Kinematografii. To o Łodzi powstał ,,Spacerownik Łódź Filmowa’’ w ramach Biblioteki Gazety Wyborczej oraz oryginalnie wydany ,,Przewodnik po filmowej Łodzi’’, którego wydawcą było (2010) Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju ,,Regio’’. Teraz – po pięciu latach od tamtego wydarzenia – łódzkie stowarzyszenie wróciło podobnym wydawnictwem, ale dotyczącym województwa łódzkiego. Współautor poprzedniego przewodnika, Maciej Kronenberg, postanowił tym razem samodzielnie zlustrować region łódzki – i słusznie, bo swego czasu to właśnie w okolicach Łodzi filmowcy najczęściej szukali atrakcyjnych plenerów. Przyczyna była banalna, bo logistyczna: bliskość wytwórni filmowej.

Autor ,,Przewodnika filmowego po województwie łódzkim’’ podszedł do tematu rzetelnie, na kartach książki znać pióro doświadczonego dokumentalisty. Bo praca przy podobnej publikacji to przede wszystkim mrówcze przeglądanie archiwów, zasobów Internetu, setki godzin poświęcone na analizę filmów i seriali oraz systematycznie objeżdżanie województwa w poszukiwaniu lokacji filmowych. Ale efekt jest – mówiąc językiem młodzieżowym – odlotowy. Pasjonat filmu dowie się na przykład, gdzie stanęła replika Bramy Brandenburskiej (tej z Berlina), gdzie nakręcono polską szarżę pod Somosierrą w ,,Popiołach’’ Andrzeja Wajdy, w jakim zabytkowym parku powstały sceny do ,,Akademii Pana Kleksa’’.

Nie zabrakło wielu lokacji z popularnych seriali: ,,Czterech pancernych i psa’’, ,,Stawki większej niż życie’’, ,,Kariery Nikodema Dyzmy’’ i innych. Dla poszukiwaczy polskich lokacji filmowych jest także kilka zaskoczeń, gdzie Kronenberg może czuć się odkrywcą. Okazuje się, że podworski park w Klęku pod Łodzią to była swego czasu mekka filmowców (,,Sanatorium pod Klepsydrą’’, ,,Pan Wołodyjowski’’, ,,Fucha’’ i kilka innych). Autorowi tych słów prawdziwą przyjemność sprawiło odkrycie, gdzie znajdował się filmowy majątek Kurów, z rodzinnym dworem Borowieckich (,,Ziemia obiecana’’). Osiemnastowieczny dwór, który można oglądać w filmie mieści się w ….Albo nie – przeczytajcie sami. Dodajmy, że książka jest bogato ilustrowana i staranna edytorsko.

Marek Szymański