Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Siekierezada raz jeszcze

Data publikacji: 2011-07-6

Cisna, czyli niewielka miejscowość położona w Bieszczadach nad Solinką, stanowiła plenery „Siekierezady”, czyli filmowej adaptacji słynnej powieści Edwarda Stachury. Dla uczczenia tego wydarzenia oraz pamięci tragicznie zmarłego pisarza powstała tam gospoda o nazwie nawiązującej do tytułu powieści i filmu.

Jest to kolejny dowód na to, że mapa polskiej turystyki filmowej powoli się zapełnia i staje się coraz bardziej atrakcyjna zarówno dla turystów, jak i dla osób promujących swoje regiony lub produkty w nawiązaniu do popularnych polskich filmów i seriali.

Scenariusz filmu Witold Leszczyński napisał na początku lat siedemdziesiątych wspólnie z Edwardem Stachurą, autorem powieści "Siekierezada". Jednak scenariusz nie został skierowany do produkcji. "Nie zdawałem sobie sprawy, jak Edkowi zależało wówczas na filmie. Uznał nawet, że to moja wina, iż scenariusz został odrzucony. Obraził się, nasze stosunki uległy ochłodzeniu, a nawet zostały zawieszone" - wspominał reżyser. Po trzynastu latach Leszczyński wrócił jednak do "Siekierezady", na nowo pisząc scenariusz (Stachura zmarł śmiercią samobójczą w roku 1979). Janek Pradera i Michał Kątny to postacie, które wyrażają wewnętrzne rozdarcie Stachury, którego jedna strona osobowości ciągnęła ku życiu, druga ku śmierci. Reżyser próbował wyrazić to za pomocą konstrukcji fabularnej, na początku filmu Michał chce popełnić samobójstwo rzucając się pod pociąg, ale szczęśliwym zbiegiem okoliczności nie udaje mu się to. Natomiast Janek Pradera dokonuje tego kładąc głowę pod nadjeżdżającą białą lokomotywę - symbol śmierci, który występuje w kilku piosenkach Stachury.
(źródło filmpolski.pl)

Fot. Muzeum Kinematografii w Łodzi